WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




Wycieczka – wiosna 2013

27 kwietnia 2013 r. grupa dorosłych członków i sympatyków naszego Oddziału miała kolejną możliwość zobaczenia ciekawych obiektów krajoznawczych. W rzadko odwiedzanych przez turystów Brzezinach zwiedzaliśmy jednonawowy Kościół Podwyższenia Krzyża, łączący w jednej budowli cechy stylowe gotyku, renesansu i baroku. Architektonicznie najciekawszą częścią tej świątyni jest renesansowa kaplica ufundowana przez właściciela Brzezin, Stanisława Lasockiego. Kaplica przykryta jest kopułą z latarnią, ponoć wzorowaną na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, a wg innych przypuszczeń nawet na bazylice św. Piotra w Rzymie.



Niestety, nie można było zobaczyć cennych renesansowych XVI-wiecznych nagrobków w innej kaplicy (św. Krzyża), gdyż była ona zamknięta i zasłonięta dekoracją przygotowaną do mającego się odbyć w tym dniu bierzmowania. Była natomiast okazja dowiedzieć się, że wieloletnim proboszczem-administratorem parafii brzezińskiej był w połowie XVI w. pisarz polityczny Andrzej Frycz Modrzewski, a honorowym obywatelem tego miasta jest aktor Zbigniew Zamachowski, urodzony w Brzezinach w 1961 r.



W Łodzi zwiedziliśmy bardzo dużo!
Najważniejszy był spacer ulicą Piotrkowską, podziwianie zabytkowych kamienic i nietypowych pomników: Ławeczki Tuwima, Fortepianu Rubinsteina i ... przemiłego Misia Uszatka.



Innych bohaterów popularnych kreskówek tzn. koty Filemona i Bonifacego „spotkaliśmy” przed wejściem do Muzeum Kinematografii. Siedzibą muzeum jest pochodzący z połowy XIX w. pałacyk Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, zwanego "królem bawełny".



Odwiedziliśmy również Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej (w nim był „bajkowy” pomnik trzech misiów) i znajdujące się obok Centralne Muzeum Włókiennictwa w dawnej tzw. Białej Fabryce Geyera, gdzie oglądaliśmy niezwykle oryginalny pokaz multimedialny.

Na naszej wycieczkowej trasie nie zabrakło Centrum Handlowego "Manufaktura", powstałego na terenie XIX-wiecznego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem pofabryczne budynki z czerwonej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz.

fot. Danuta Wiśniewska