WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




Wycieczka – jesień 2012



29 września 2012 r. grupa dorosłych członków i sympatyków naszego Oddziału miała możliwość obejrzeć ciekawe obiekty krajoznawcze, które znajdują się w dość rzadko odwiedzanych miejscowościach.

W Kozienicach, miejscu urodzenia w 1467 r. przyszłego króla Zygmunta I Starego, zobaczyliśmy kolumnę upamiętniającą to wydarzenie oraz muzeum regionalne w oficynie pałacowej prezentujące głównie etnografię regionu.



W Zwoleniu odwiedziliśmy Centrum Regionalne przy nekropolii Jana Kochanowskiego (niestety nie mogliśmy zobaczyć nagrobków tej rodziny w kościele parafialnym z powodu trwających uroczystości religijnych).



Niezwykle wszystkim podobał się XVII-wieczny kościół Św. Trójcy w Tarłowie, ze wspaniałymi dekoracjami stiukowymi wewnątrz



Celem odwiedzenia Opatowa była przede wszystkim podziemna trasa turystyczna.

Nie można było nie zobaczyć także romańskiej kolegiaty z cennymi dziełami sztuki wewnątrz m. in. renesansowym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem pędzla Timoteo Viti z Urbino (nauczyciela Rafaela Santi) i słynnym „Lamentem Opatowskim” na nagrobku właściciela Opatowa, kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego, zmarłego w 1533 r. Płaskorzeźba ta będąca arcydziełem sztuki okresu renesansu i świadcząca zarazem o wielkim kunszcie ówczesnych polskich rzemieślników przedstawia 41 postaci opłakujących zmarłego.





Mimo dość późnej pory nie zrezygnowaliśmy z zobaczenia oryginalnego kościoła (na planie elipsy!) z XVII w. w Klimontowie.

fot. Danuta Wiśniewska