WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota


24 godzinny zegar
12 godzinny zegar
Nasze imprezy

Wycieczka autokarowa do Krośniewic i Lichenia

Termin: 21.04.2007r.

Odbyła się wycieczka do Krośniewic i Lichenia (poprawna nazwa Stary Licheń). Uczestniczyło w niej 46 osób.

W tym dniu Państwo Kołodziejczykowie obchodzili 50-lecie ślubu ( i nic nie powiedzieli!): Pani Krysiu! Panie Stefanie! Dużo szczęścia na następne wspólne lata!

Jadąc do Lichenia rzadko kto zatrzymuje się w Krośniewicach. My spędziliśmy tam dużo czasu zwiedzając mieszczące się przy rynku bardzo interesujące Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskego ze zbiorami ofiarowanymi państwu przez tego wybitnego kolekcjonera: malarstwa polskiego, sztuki zdobniczej, militariów .... Postać założyciela kolekcji (zmarłego w 1992 r.) przypominają m.in. liczne fotografie. Ponadto w parku podworskim (założonym na pocz. XIX w.) zobaczyliśmy najstarszy w Polsce (z 1814 r.) pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Pomnik ma formę obelisku zwieńczonego orłem i wg tradycji stoi w miejscu, gdzie w altanie lubił odpoczywać książę często goszcząc u właściciela Krośniewic Rajmunda Riembielińskiego.

W Licheniu niektórzy uczestnicy wycieczki już wcześniej byli. Wszystkich jednak ciekawiło, jak niewielki (24·12 cm), koronowany w 1967 r., obraz Matki Boskiej Licheńskiej - patronki wszystkich ludzi pracy wygląda w największym w Polsce kościele. Do lata ubiegłego roku obraz umieszczony był w ołtarzu głównym pobliskiego neogotyckiego kościoła św. Doroty z połowy XIX w. Każdy oglądał i fotografował na rozległym terenie sanktuarium to, co go najbardziej interesowało. Ktoś przypadkiem podsłuchał miejscową przewodniczkę, która tłumaczyła dzieciom, że znajdujący się w Licheniu największy dzwon w Polsce waży tyle, co ... 3 duże słonie.


Mamy nadzieję, że wycieczka pozostanie na długo w naszej pamięci.


  • Galeria zdjęć z wycieczki