WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




15 X 2011 r. Wycieczka autokarowa do Poręby i Ciechanowca

15 X 2011 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Poręby i Ciechanowca dla uczniów klas IV-V ochockich szkół podstawowych (nr nr 23, 61, 97, 152 i 175) zorganizowana na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ochota M. St. Warszawy.



W Porębie uczestnicy wycieczki zwiedzili zabytkowy kościół z cennymi dziełami sztuki z XIV-XIX w. Wspominali postać majora Henryka Dobrzańskiego ”Hubala”, na fasadzie świątyni znajduje się tablica, upamiętniającą postój jego oddziału w Porębie 25 września 1939 r.



Zwiedzono także murowaną kaplicę dedykowaną „Bojownikom o wolność 1863 r.”, wystawioną przez matkę bohatera powstania styczniowego, płk. Karola Frycze.



W Ciechanowcu zwiedzano wielodziałowe Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, w tym: - wnętrza pałacu z XIX w., - duży skansen (ze zwierzętami nie tylko hodowlanymi – były żurawie i pawie!), - zabytkowy młyn i „muzeum chleba”, - ekspozycję maszyn rolniczych i pojazdów, - ogród roślin leczniczych, - muzeum pisanek, - salonik malarza Ignacego Pieńkowskiego.

Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkową „monetę” (wybijaną na miejscu!), zestaw pocztówek, zakładkę ze zdjęciami zwiedzanych obiektów oraz ekspozycji muzealnych i ozdobny bilet wstępu. Na terenie muzeum zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek.



W drodze powrotnej – w autokarze - odbył się konkurs z wiedzy krajoznawczej zdobytej podczas wycieczki. Nagrodami były książeczki krajoznawcze o Ciechanowcu i drobne gadżety. Ponadto odbyło się losowanie upominków (każdy los był wygrany!): książek i różnorodnych gadżetów.

Organizatorem wycieczki była Maria Pilich-prezes Oddziału PTTK Ochota, a jej pomocnikami dwaj pełnoletni uczniowie ochockiej „Kolejówki”.

Fot. Wiesława Godlewska, Teresa Szpakowska, Maria Orłowska


RAJD OCHOTY 2011



8 października 2011 roku odbył się kolejny jesienny Rajd Ochoty dla młodzieży szkolnej. Tym razem jego przebieg był związany z obchodami 175. rocznicy urodzin Michała Elwira Andriollego, uważanego za jednego z ojców miasta Otwocka. Ośmiokilometrową trasę przebiegającą w pobliżu dawnej posiadłości artysty nad Świdrem pokonało 58 uczniów i 18 dorosłych. Młodzież reprezentowała 4 placówki: szkoły podstawowe - w Sękocinie, nr 61 w Warszawie, nr 2 w Józefowie oraz Zespół Szkół Publicznych w Lesznowoli (konkretnie: gimnazjum).



Podziwiano piękne przykłady stylu budownictwa, który zapoczątkował Andriolli, obecnie nazywane „świdermajerami” oraz walory przyrodnicze terenów nadświdrzańskich. Wspominano także innych, znanych ludzi związanych z Otwockiem, m. in. Bronisławę Dłuską i Kazimierza Lisieckiego.



Rajd zakończył konkurs krajoznawczy o Andriollim i obiektach mijanych na trasie. Kierownikiem imprezy była kol. Małgorzata Grudzińska.

Fot: Małgorzata Grudzińska



ROK 2011 Elwira Michała Andriollego na Mazowszu...


2011 Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie

W sobotę, 17 września 2011 roku odbył się Spacer Warszawski Rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie. Uczestniczyły w nim grupy uczniów z trzech szkół podstawowych: w Raszynie oraz 61 i 97 w Warszawie, a także pojedyncze osoby z innych placówek oświatowych.



Podczas spaceru przybliżono młodzieży postać wybitnej polskiej uczonej, najwięcej czasu spędzono przy jej pomniku oraz na ścieżce edukacyjnej przy dawnym Instytucie Radowym.



Uczestnicy spaceru obejrzeli również inne ciekawe obiekty znajdujące się na terenie dzielnicy Ochota, takie jak pomniki Gabriela Narutowicza i Lotnika oraz tablica poświęcona patronowi Oddziału PTTK Ochota, Wawrzyńcowi Żuławskiemu.

Fot: Małgorzata Grudzińska


7 maja 2011 r. Rajd Leśny o charakterze rodzinnym

W lasach sękocińskich stawiło się 49 uczniów ze szkół podstawowych: Nr 61 i Nr 227 w Warszawie oraz w Sękocinie i Komorowie. Towarzyszyli im rodzice, starsze i młodsze rodzeństwo (nawet w wózku!), była obecna jedna babcia, łącznie 30 osób. Oczywiście nie zabrakło nauczycieli z wymienionych szkół i organizatorów imprezy, to kolejne 10 osób.





Ścieżkę edukacyjną długości 3 km do obiektu Stara Szkółka pokonywano w kilku grupach. Dla każdej z nich przygotowane były różne zadania związane z obserwowanymi obiektami przyrodniczymi. Na mecie czekały znaczki rajdowe z logo Roku Turystyki Rodzinnej i ognisko.



Po tradycyjnych kiełbaskach i krótkim odpoczynku można było wziąć udział w konkursach. Były to: plastyczny „Wiosenny las”, przyrodnicze - indywidualny dla dzieci małych i zespołowy od 3 klasy wzwyż, sprawnościowy - rzut do celu oraz zgaduj zgadula dla mam i tatusiów (dotykając przedmiot umieszczony w zakrytej budce należało rozpoznać, co tam jest).





Następnie odbyło się podsumowanie rajdu. Każda z rodzin otrzymała dyplom za udział w imprezie, wręczono także dyplomy dla szkół i nagrody uczestnikom konkursów.





Pobyt w Starej Szkółce zakończyła rywalizacja sprawnościowa rodzinek (5 drużyn po 5 osób). Wszyscy zawodnicy podeszli do niej bardzo poważnie, kibice zaś mieli wspaniałą zabawę.



Po kilku godzinach spędzonych w lesie przy wspaniałej, słonecznej pogodzie nastąpiło pożegnanie i każda z grup jedną z proponowanych tras powrotnych (2 lub 3 km) opuściła to piękne miejsce. To była bardzo udana impreza! Nad organizacją i przebiegiem rajdu czuwała jego kierownik, kol. Małgorzata Grudzińska. Bardzo dziękujemy Pan Leśniczemu Leśnictwa Sękocin za nieocenioną pomoc, w tym przygotowanie ogniska.

Fot: Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska, Anna Kacprzak