WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




SPACER WARSZAWSKI Zwiedzamy Cmentarz Wojskowy – Powązki

W sobotę, 26 października 2013 roku odbył się Spacer Warszawski Zwiedzamy Cmentarz Wojskowy – Powązki, który zgromadził rekordową ilość uczestników – 75(!) osób. Może zawdzięczamy to pięknej pogodzie, a może zbliżającym się świętom poświęconym zmarłym i wspaniałej, polskiej tradycji odwiedzania grobów nie tylko członków rodziny.
Udział w spacerze wzięli uczniowie wraz z opiekunami (nauczycielami lub rodzicami) z 7 szkół podstawowych: warszawskich – nr 10, 61 i 227 oraz podwarszawskich - z Raszyna, Sękocina, Lesznowoli oraz nr 2 z Józefowa. Ponadto stawiła się kilkuosobowa grupa dorosłych z Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Warszawie.

Na wstępie prowadząca wycieczkę, kol. Małgorzata Grudzińska krótko przedstawiła historię nekropolii. Potem cała grupa spacerowała alejkami zatrzymując się przy wybranych grobach i kwaterach żołnierskich. Na trasie spaceru znalazły się miejsca spoczynku takich twórców literatury dla dzieci jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim (w związku z 60. rocznicą śmierci rok 2013 ogłoszono rokiem poety), Alina i Czesław Centkiewiczowie.

Zatrzymywano się przy grobach sportowców: m. in. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, Kamili Skolimowskiej, Kazimierza Deyny oraz trenera wszech czasów Kazimierza Górskiego.

Odwiedzono kwaterę weteranów Powstania Styczniowego (w tym roku przypada 150. rocznica jego wybuchu), najstarszą kwaterę żołnierska wydzieloną na tym cmentarzu, czyli poległych podczas wojny z bolszewikami w latach 1918 – 1920, oraz niektóre kwatery powstańców warszawskich. Oczywiście, nie mogło zabraknąć wizyty na grobach autora i bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Wspominano także artystów (Adam Hanuszkiewicz, Władysław Szpilman, Jan Machulski, Jacek Kaczmarski), działaczy społecznych i politycznych (Jacek Kuroń, Bronisław Geremek, Marek Kotański) oraz inne wybitne postaci (Leszek Kołakowski, Władysław Kopaliński, Zbigniew Religa). Spacer zakończono przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Fot. Małgorzata Grudzińska, Wiesława Godlewska

JESIENNY RAJD OCHOTY PO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ WOKÓŁ PALMIR

W sobotę, 28 września 2013 roku grupy uczniów z pięciu placówek spotkały się w Truskawiu, by wspólnie wyruszyć na szlaki rajdowe. Byli to reprezentanci szkół podstawowych w Sękocinie, nr 61 i nr 227 w Warszawie, nr 2 w Józefowie oraz Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. Łącznie z opiekunami trasę przemierzało blisko 70 osób. Prowadziła ona niebieskim szlakiem: przez Pociechę, gdzie uczestnicy zatrzymali się przy Krzyżu Jerzyków, do Cmentarza Palmirskiego.

Tu drużyny otrzymały karty rajdowe i mapki ścieżki Wokół Palmir. Aby wykonać zadania, należało w wyznaczonym czasie zwiedzić Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry i cmentarz, przejść trasę ścieżki oraz - na podstawie informacji z ekspozycji i tablic - odpowiedzieć na pytania. Większość z nich związana była z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce w okolicy Palmir, nie zabrakło także pytań dotyczących walorów przyrodniczych Puszczy Kampinoskiej. Każda z grup realizowała zadania samodzielnie i we własnym tempie

Po ponownym spotkaniu drużyn, kierownik rajdu, kol. Małgorzata Grudzińska sprawdziła prawidłowość odpowiedzi. Okazało się, że wszystkie zespoły otrzymały ponad 25 punktów na 30 możliwych, były także karty bezbłędne. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę ze zdjęciem Cmentarza Palmirskiego i odciskiem pieczęci rajdowej i folder z Muzeum oraz plakietkę historyczną - z rajdu organizowanego w 1988 roku przez Oddział PTTK Ochota i poświęconemu rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (wówczas 125.). Wskazani przez opiekunów najaktywniejsi z poszczególnych grup dostali w nagrodę przewodniki po Kampinoskim Parku Narodowym, pozostali znaczki z logo KPN.

Następnie kol. Wiesław Bratkowski w imieniu wszystkich obecnych złożył wiązankę kwiatów na jednym z grobów palmirskich, a w kilku miejscach zapalono znicze. Kierownik rajdu przeprowadziła krótki konkurs krajoznawczy: pytanie – odpowiedź, w którym nagrodami były znaczki Polski Walczącej i inne plakietki historyczne – z rajdów im. Adama Herbańskiego, leśnika, który w czasie II wojny światowej potajemnie oznaczał miejsca zbrodni hitlerowskich na terenie puszczy. Na zakończenie rajdu uczestnicy chwilą ciszy uczcili pamięć ofiar pochowanych na Cmentarzu Palmirskim.





Opiekunowie każdej z grup sami zdecydowali, który wariant powrotu wybrać. Większość najpierw przeszła czarnym szlakiem trasę: Cmentarz Palmirski – Ćwikowa Góra – Karczmisko – Paśniki – Truskaw. Ten 4 kilometrowy spacer pozwolił na dłuższe podziwianie piękna Puszczy Kampinoskiej.

Fot. Małgorzata Grudzińska, Wiesława Godlewska, Kinga Karaś, Regina Suwała, Piotr Gulczyński


ROZPOCZĘLIŚMY JESIENNY SEZON TURYSTYCZNY


W sobotę, 21 września 2013 roku odbył się Spacer Podwarszawski Historia Magdalenki. Uczestniczyło w nim 39 osób (uczniów i opiekunów) z czterech szkół podstawowych: w Sękocinie, Lesznowoli, nr 2 w Józefowie oraz nr 61 w Warszawie. Spacer prowadziły Elżbieta Rędziak i Małgorzata Grudzińska. Uczestnicy odwiedzili cmentarz parafialny w Magdalence z mogiłami Polaków rozstrzelanych przez Niemców w 1942 roku, kościół pw. św. Marii Magdaleny, pomnik poświęcony żołnierzom AK walczącym w lasach sękocińskich.

Następnie udali się do miejsca pamięci w lesie - tam, gdzie odbyła się wspomniana wcześniej egzekucja. Przy magdaleńskiej wydmie, zwanej Piaskową Górą, wysłuchali legendy związanej z herbem Gminy Lesznowola, na terenie której położona jest Magdalenka.

Ponadto, spacerując ulicami miejscowości, mogli przyjrzeć się dużym, nowym rezydencjom oraz dawnym, skromniejszym domom jednorodzinnym. Czas spędzony w lesie dał okazję na poznanie kilku gatunków drzew i krzewów. Szczęściarze znaleźli nawet piękne okazy grzybów: koźlarzy i podgrzybków. Po przejściu ok. 5 km wycieczkę zakończył krótki konkurs krajoznawczy.

fot. Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska, Regina Suwała


SPACERY WARSZAWSKIE – MAJ 2013

W maju 2013 w ramach akcji „Z przewodnikiem ciekawiej” odbyły się dwa Spacery Warszawskie.

W pierwszym - 11 maja 2013 Nowe Miasto – park. im. R. Traugutta - wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. Prowadząca wycieczkę, pani Danuta Pełszyńska przybliżyła im najważniejsze fakty z historii Nowego Miasta i pokazała kilka ciekawych budowli, w tym kościoły, pałace i kamienicę, w której urodziła się Maria Skłodowska - Curie. Spacer zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza w miejscu stracenia ostatniego przywódcy Powstania Styczniowego, Romualda Traugutta.

fot. Małgorzata Grudzińska, strona internetowa Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W drugim - 25 maja 2013 Stoi na stacji lokomotywa - w roku Juliana Tuwima zwiedzamy Muzeum Kolejnictwa - uczestniczyli turyści indywidualni: rodziny, które dowiedziały się o wycieczce ze strony internetowej Oddziału. Spacer prowadzili dwaj uczniowie Technikum nr 7 d. "Kolejówka" w Warszawie: Mateusz Różycki i Wiktor Gumiński. Obecny był także pan Włodzimierz Tymowski.


XXIX RAJD PIESZY „BLISKIE SERCU”
W 150. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Rajd odbył się w sobotę, 18 maja 2013 roku w okolicach Konstancina Jeziorny. Wzięli w nim udział uczniowie wraz z opiekunami z trzech placówek oświatowych: szkół podstawowych w Józefowie i Nr 61 w Warszawie oraz z Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. Trasa liczyła 10 km i przebiegała następująco: Konstancin Jeziorna – rezerwat Obory – Łyczyn – Parcela – rezerwat Olszyna Łyczyńska – Obory – rezerwat Oborskie Łęgi – Konstancin Jeziorna.

Najważniejszym miejscem odwiedzonym przez uczestników był pomnik na zbiorowej mogile powstańców z 1863 roku znajdujący się na skrzyżowaniu dróg przy granicy miejscowości: Cieciszew, Gwoździe, Łyczyn i Parcela. Prowadząca rajd, kol. Małgorzata Grudzińska przedstawiła historię walk powstańczych na tych terenach, w szczególności wydarzeń związanych ze śmiercią pochowanych w mogile i okoliczności wzniesienia pomnika. Niedługo po przybyciu do obelisku uczestników rajdu dotarła do niego także liczna grupa turystów z Oddziału PTTK Piaseczno. Razem zapalono znicze, złożono kwiaty i minutą ciszy uczczono pamięć powstańców. Na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu nie wszyscy zdołali się zmieścić.

Rajd zakończył konkurs krajoznawczo – historyczny. Mimo iż tematyka rajdu była trudna, uczestnicy dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi.

fot. Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska


SPACER WARSZAWSKI Praskie judaika

W sobotę, 27.04.2013 uczniowie z dwóch szkół podstawowych: w Józefowie i Nr 61 w Warszawie oraz kilku indywidualnych dorosłych turystów spacerowali śladami społeczności żydowskiej po warszawskiej Pradze. Wycieczkę w ramach akcji „Z przewodnikiem ciekawiej” prowadziła pani Iwona Gąsiorek. Trasa nie była długa, przebiegała w obrębie ulic: Sierakowskiego, Okrzei, Kłopotowskiego, Targowej, Solidarności, Jagiellońskiej i Floriańskiej. Znajduje się tam wiele ciekawych obiektów krajoznawczych. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć między innymi: budynki użyteczności publicznej wzniesione dla gminy żydowskiej, kamienicę zajmowaną niegdyś przez gimnazjum, którego uczniem był Janusz Korczak, miejsce po rozebranej synagodze, budynek dawnej mykwy.

Zaglądano także na podwórka starych kamienic, obserwowano prace przy budowie drugiej linii metra. Wspominano również 150. rocznicę Powstania Styczniowego – spacer zaczynał się na placu Weteranów 1863, a kończył przy dawnym Domu Weteranów. Podsumowanie wycieczki, czyli tradycyjny krótki konkurs odbył się przy pomniku Praskiej Kapeli Podwórkowej.

fot. Małgorzata Grudzińska

SPACER PODWARSZAWSKI W LASACH LEGIONOWSKICH

W sobotę, 20 kwietnia 2013 roku duża grupa uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej Nr 61 w Warszawie wędrowała Szlakiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spacer prowadził w ramach akcji „Z przewodnikiem ciekawiej” pan Andrzej Łyziak. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie kaplicy przy ulicy Świerkowej 4 w Choszczówce. Mieści się ona w domu kurpiowskim sprowadzonym tu w 1973 z okolic Myszyńca. Do tego miejsca przyjeżdżał prymas Stefan Wyszyński na wypoczynek. Obecnie kaplica służy okolicznym mieszkańcom jako miejsce modlitwy.


Uczestnicy wycieczki spacerowali także po Lesie Legionowskim, gdzie poszukiwali oznak bardzo spóźnionej w tym roku wiosny. Atrakcją okazała się również podróż Szybką Koleją Miejską.

fot. Wiesława Godlewska, Weronika Włodarczyk

SPACER PODWARSZAWSKI W LASACH SĘKOCIŃSKICH

23 marca 2013 roku rozpoczęliśmy wiosenny sezon turystyczny. Uczestnicy pierwszego Spaceru Podwarszawskiego mieli szukać w lesie oznak wiosny. Niestety, zima nie ustąpiła, trzeba było spacerować po grubej warstwie śniegu i przy kilkustopniowym mrozie. Mimo takich warunków na wycieczce pojawiła się grupa młodych turystów z dwóch placówek: Szkoły Podstawowej nr 61 w Warszawie i Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. Na szczęście świeciło słońce i ośnieżony las prezentował się wyjątkowo pięknie.

Trasa zaczynała się i kończyła w Sękocinie Lesie. Nauczycielki opiekujące się młodzieżą zdecydowały, że w tak mroźny dzień lepiej się poruszać niż biwakować . Zrezygnowano zatem z planowanych zabaw na polanie zwanej Starą Szkółką, a spacer został wydłużony do 8 km. Dzięki temu uczestnicy mogli zobaczyć pomnikowy dąb rosnący w parku leśnym na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Bożego w Derdach oraz chwilę odpocząć pod wiatami obiektu turystycznego Walendów.

O nadchodzącej wiośnie przypominały jedynie kwiaty na leszczynie i śpiew niezidentyfikowanego ptaka. Brak innych zwiastunów wynagrodził wszystkim widok saren, które co pewien czas przebiegały drogę wędrowcom. Z zainteresowaniem oglądano także ślady żerowania dzików oraz śnieżne tropy różnych zwierząt.

Fot. Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska