WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota


24 godzinny zegar
12 godzinny zegar
TURYSTYKA ŁĄCZY POKOLENIA

Uchwałą Zarządu Głównego PTTK zatwierdzono hasło programowe na rok 2014. Jest nim „Turystyka łączy pokolenia”. Głównym celem podejmowanych działań ma być wytworzenie więzi międzypokoleniowej w rodzinie, aktywizacja seniorów i integracja międzypokoleniowa poprzez turystykę.MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA TURYSTYCZNA

W sobotę, 20 września 2014 roku - w ramach ogólnopolskiej akcji MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA TURYSTYCZNA - Oddział PTTK Ochota zorganizował imprezę Pieszo lub rowerem przez Lasy Sękocińskie. Trasę pieszą, która zaczynała się w Sękocinie Lesie, prowadziła pani Małgorzata Grudzińska.

Uczestnicy mieli okazję przejść ścieżką edukacyjną im. Nadleśniczego Mariana Domagały, którą tworzono z myślą o osobach niepełnosprawnych, w tym niewidomych. Ścieżka, jako pierwsza w Nadleśnictwie Chojnów, została utwardzona. Wyposażono ją nie tylko w standardowe tabliczki edukacyjne, ale także w ich tłumaczenia (nakładki z nadrukiem w języku Braill'a).

Niektórzy uczestnicy skorzystali z okazji do grzybobrania. Na mijanych tablicach można było zapoznać się z podstawowymi wiadomościami o grzybach, w tym o zebranych okazach.

Rowerzyści wyruszyli na trasę z Lesznowoli. Prowadził ich pan Kamil Strzałkowski. Wszyscy uczestnicy spotkali się na terenie obiektu Stara Szkółka. Tu dopiero można było zobaczyć, jak dużo ich było, 94 osoby! Każda otrzymała pamiątkowy znaczek i certyfikat uczestnictwa przygotowany przez Zarząd Główny PTTK.

Najmłodsza uczestniczka to trzylatka, najstarszy uczestnik miał 71 lat. Większość stanowiły dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz ich opiekunowie: członkowie rodzin lub nauczyciele. W imprezie wzięli udział turyści ze szkół podstawowych w Sękocinie, nr 61 i 124 w Warszawie, Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli i Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Magdalence oraz rodziny turystyczne związane z Oddziałem PTTK Ochota. Dzięki Leśniczemu Leśnictwa Sękocin, panu Jerzemu Kaczmarczykowi na polanie było już wszystko przygotowane do rozpalenia turystycznego ogniska. Zaczęło się pieczenie kiełbasek i ich spożywanie.

Następnie przyszła pora na zabawy i konkursy, między innymi plastyczny i krajoznawczy – związany z Lasami Sękocińskimi i obiektami mijanymi na trasach. Nagrodami były kredki, kolorowanki, znaczki odblaskowe, długopisy i przyborniki do szycia otrzymane z Zarządu Głównego PTTK. Na większości z nich znajdował się napis Turystyka łączy pokolenia i logo związane z tym projektem.

Gdy pierwsze grupy i rodziny opuściły polanę, by ruszyć innymi trasami w drogę powrotną, postanowiono wykonać grupową fotografię. Szkoda, że nie ma na niej wszystkich.

To była bardzo udana impreza. Piechurzy łącznie przeszli 7 km, rowerzyści przejechali ok. 23 km.

Fot. W. Godlewska, M. Grudzińska, E. Polańska, M. Zaleśna