WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota


24 godzinny zegar
12 godzinny zegar
„NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI” – hasło PTTK na 2018 rokFot. ze strony https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoTurystycznoKrajoznawcze/
Elżbieta Matusiak-Gordon, Jarosław Kaczmarczyk, Zygmunt Put Zetpe0202, Wikimedia Commons

Hasło programowe PTTK na rok 2018 w oczywisty sposób nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas XIX Walnego Zjazdu PTTK (wrzesień 2017) podjęto uchwałę w sprawie udziału Towarzystwa w obchodach tego jubileuszu. Przyjęto m.in.

„1. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego będziemy szczególnie przypominać:
a. historię walk o niepodległość: powstanie listopadowe i styczniowe, walki w okresie Wiosny Ludów, przeciwdziałanie germanizacji i rusyfikacji oświaty oraz kultury, powstanie wielkopolskie i powstania śląskie, obronę niepodległości w 1920 r.;
b. budowanie polskiej państwowości i systemu prawa, tworzenie polskiego systemu oświaty i nowoczesnych rozwiązań gospodarczych, w tym budowę: miasta i portu Gdynia, Centralnego Okręgu Przemysłowego, magistrali węglowej oraz formowania od podstaw wielu gałęzi polskiego przemysłu;
c. znaczenie integrowania podzielonego przez zaborców polskiego społeczeństwa, działania w sferze nauki, oświaty, kultury przez prezentowanie wspólnego dorobku na Powszechnej Wystawie Krajowej.
2. Ważnym elementem obchodów będzie przypominanie nazwisk postaci, które wniosły szczególny wkład w odzyskanie niepodległości oraz odbudowanie polskiej państwowości”.

Oddział PTTK Ochota w Warszawie zaprasza do wspólnego przypomnienia miejsc oraz wydarzeń w stolicy i jej okolicach, które były niezwykle istotne w drodze do wolności i w niepodległej Polsce.

W ramach realizacji hasła programowego w 2018 roku dla młodzieży szkolnej zorganizowany zostanie cykl Spacerów Warszawskich pod nazwą „Drogi do niepodległości” oraz Rajd Ochoty związany z powyższą problematyką.

Ponadto tematem tegorocznego konkursu rysunkowo- malarskiego będą Polskie krajobrazy, a jego celem: ukazanie piękna różnych zakątków Ojczyzny.


WARSZAWSKIE ŚLADY MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywy Klubu Turystyczno-Krajoznawczego PTTK VARSOVIA Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie ustanowił Odznakę Turystyczno- Krajoznawczą "WARSZAWSKIE ŚLADY MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO". Zachęcamy do zapoznania się z jej regulaminem umieszczonym na stronie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK >> .

Młodzież szkolna może zdobyć tę odznakę uczestnicząc w imprezach Oddziału PTTK Ochota. Zapraszamy.