WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota


24 godzinny zegar
12 godzinny zegar
Wycieczka autokarowa do Sierpca, Nowego Miasta Lubawskiego i Brodnicy

4 października 2008 r. 44 dorosłe osoby lubiące zwiedzać wybrały się na kolejną wycieczkę autokarową.

Pierwszą zwiedzaną miejscowością był Drobin, gdzie w kościele parafialnym znajdują się dwa duże, dwukontygnacyjne bardzo cenne późnorenesansowe nagrobki rodziny Kryskich. Na szczególną uwagę zasługuje nagrobek Anny, Pawła i Wojciecha Kryskich z lat 1572-1576 po prawej stronie tego jednonawowego kościoła. Pierwszy raz w Polsce, pod wpływem renesansu włoskiego, przedstawiono tu zmarłych w pozycji siedzącej.

W Sierpcu uczestnicy wycieczki nie zwiedzali skansenu (tam bywa się częściej), ale rzadziej odwiedzane sanktuarium Wniebowzięcia NMP. Obecne wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi z XIX w. W neogotyckim ołtarzu głównym umieszczona jest otoczona kultem (koronowana koronami papieskimi) gotycka figura MB z Dzieciątkiem z drewna lipowego, o dużej wartości artystycznej. Bardzo sympatyczne było spotkanie z kustoszem (ks. Stanisław Zadrosa) sanktuarium.

W Brodnicy autokar zatrzymał się na parkingu blisko pomnika Anny Wazówny (siostry króla Zygmunta III Wazy), starosty brodnickiego i mieszkanki tego miasta w latach 1604-1625. Historię miasta można było poznać w muzeum w d. zamku krzyżackim. Była też okazja podziwiać panoramę okolicy z zamkowej wieży (54 m wysokości). Gotycki kościół św. Katarzyny ma wewnątrz fragmenty malowideł ściennych (m.in. duża postać św. Krzysztofa z XVI w.) i interesujące dzieła sztuki.

Ostatnią zwiedzaną miejscowością było Nowe Miasto Lubawskie z zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów obronnych i dwoma bramami. Celem wycieczki był przede wszystkim gotycki kościół św. Tomasza z bogatym wystrojem i wyposażeniem wnętrza (m.in. polichromie gotyckie, jeden z największych w Polsce zespołów polichromii barokowych, rzeźby, ołtarze, nagrobki), ale niestety można było je zobaczyć tylko częściowo, gdyż w kościele był ślub. Na szczęście widoczna była cudowna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. w renesansowym ołtarzu głównym.

Pogoda dopisała, dobre humory uczestników też.