WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




Spotkania


SZKOŁA PODSTAWOWA W SĘKOCINIE PONOWNIE LAUREATEM KONKURSU
MAZOWIECKA SZKOŁA AKTYWNA TURYSTYCZNIE

9 grudnia 2017 roku w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Świętojerskiej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji konkursu Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowieckie Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Do konkursu zgłoszono 29 placówek z terenu województwa mazowieckiego, najwięcej (16) było szkół podstawowych.

Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy przyznali tytuły: Złotych, Srebrnych i Brązowych Mazowieckich Szkół Aktywnych Turystycznie oraz wyróżnienia. Ponadto najlepsze szkoły w danej kategorii otrzymały puchary przechodnie Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W kategorii szkół podstawowych Złotą Tarczą wyróżniono jedną placówkę, Srebrnymi – trzy, Brązowymi - także trzy.

Szkoła Podstawowa im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie została uhonorowana tytułem BRĄZOWEJ MAZOWIECKIEJ SZKOŁY AKTYWNEJ TURYSTYCZNIE 2017. W placówce tej działa SKKT zrzeszone w Oddziale PTTK Ochota, jej uczniowie systematycznie i licznie uczestniczą w imprezach dla młodzieży szkolnej organizowanych przez Oddział.

(Przypominamy, że w ubiegłym roku Szkoła Podstawowa w Sękocinie była laureatem Złotej Tarczy.)



Serdecznie gratulujemy „naszej” szkole, w szczególności opiekunce SKKT pani Reginie Suwale.
Tak trzymać!

Zainteresowanych szczegółowymi wynikami konkursu w poszczególnych kategoriach odsyłamy do artykułu na stronie:
https://www.mazovia.pl/konkursy-- szkolenia/inne/art,113,mazowiecka-szkola- aktywna-turystycznie-wyniki-konkursu.html

Fot. Olga Gajewska, Regina Suwała

UROCZYSTE SPOTKANIE DZIAŁACZY ODDZIAŁU PTTK OCHOTA

Od wielu lat Oddział PTTK Ochota z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Edukacji Narodowej organizuje spotkania swoich działaczy i sympatyków. Na tegoroczną uroczystość, która odbyła się 16 października 2017 w Szkole Podstawowej nr 61 w Warszawie, przybyli przedstawiciele władz Dzielnicy Ochota: Przewodniczący Rady Dzielnicy, pan Witold Dzięciołowski i Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, pan Krzysztof Grochowski. Zastępca Burmistrza Dzielnicy, pan Grzegorz Wysocki, który przebywał na urlopie, przysłał e-mailową wiadomość następującej treści „Proszę życzyć wszystkim powodzenia i pozdrowić ode mnie”. Spotkanie prowadziła prezes Oddziału, Maria Pilich.

Pani prezes podsumowała działalność Oddziału w roku 2017. W wycieczkach i rajdach od początku roku do dnia spotkania wzięło udział 690 osób. Większość nich stanowiła młodzież – głównie ze szkół stale współpracujących z Oddziałem, czyli: nr 61 i nr 10 z Ochoty, nr 227 z Włoch oraz z placówek podwarszawskich - Lesznowoli, Raszyna, Sękocina i nr 2 w Józefowie. Zainteresowaniem cieszyły się również wycieczki autokarowe przeznaczone dla dorosłych. Żadna z organizowanych przez Oddział imprez nie miała charakteru komercyjnego. Wszelka działalność prowadzona była wyłącznie siłami społecznymi. Szacuje się, że łącznie z uczestnikami najbliższych imprez i konkursu rysunkowo-malarskiego „Nadwiślańskie miasta” ilość biorących udział w przedsięwzięciach Oddziału PTTK Ochota w roku 2017 zamknie się liczbą 1082.

Oddział PTTK Ochota aktywnie włączył się w realizację tegorocznego hasła programowego PTTK – Wisła łączy (w nawiązaniu do Roku Rzeki Wisły) oraz w ogólnopolską akcję Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna. W ramach współpracy z Urzędem Dzielnicy Ochota przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych podczas wojny w Syrii. Program imprez ułożony był tak, by nie zabrakło akcentów związanych z obchodami patronów danego roku – w 2017 to Józef Piłsudski i Tadeusz Kościuszko.

Pani prezes gorąco podziękowała przedstawicielom władz Dzielnicy Ochota za udzielane wsparcie, np. poprzez przekazywanie drobnych upominków na nagrody dla młodych turystów. Następnie oddała głos gościom, którzy wręczyli najaktywniejszym działaczom dyplomy Burmistrza Dzielnicy i nagrody książkowe. Otrzymali je: Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska, Tomasz Grudziński, Danuta Pełszyńska, Maria Pilich, Iwonna Śliwińska-Wach, Romualda Turek i Włodzimierz Tymowski.

Kolejnym punktem spotkania była bardzo miła uroczystość: uhonorowanie odznaką „50 lat w PTTK” pani Teresy Jeżewskiej-Piegat, złożenie jej gratulacji i serdecznych podziękowań. Swoją działalność turystyczną Jubilatka rozpoczęła w Oddziale PTTK przy Zakładach Mechanicznych w Ursusie, w latach 1968-1970 była jego sekretarzem. Z Oddziałem PTTK Ochota związana jest od 1991 r. Wielokrotnie organizowała i prowadziła imprezy krajoznawczo-turystyczne oraz zasiadała w jury konkursów rysunkowo-malarskich dla młodzieży szkolnej. Przez wiele lat była członkiem władz Oddziału, jeszcze do niedawna (kwiecień 2017) pełniła funkcję wiceprezesa Komisji Rewizyjnej dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniem.

Nie można nie wspomnieć o tym, że dwie działaczki Oddziału podczas jesiennego XVIII Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego zostały uhonorowane Dyplomami Uznania podpisanymi przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Były to: Agnieszka Mazur i Regina Suwała.

Nie zabrakło także wyróżnień Zarządu Oddziału. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali: Ewa Kietlińska, Sebastian Kozłowski, Katarzyna Miernik, Jacek Nowicki, Danuta Pietrzak, Elżbieta Rędziak, Marta Rutkowska, Alicja Serzysko, Kamil Strzałkowski, Krzysztof Wach i Monika Zaleśna.

Następnie zaprezentowano relacje z różnych wydarzeń tego roku umieszczone na stronie internetowej Oddziału oraz zdjęcia z ostatniej wycieczki dla dorosłych. Pokazy dopełniał komentarz osób, które przygotowały i prowadziły te imprezy. Rozmawiano także o planach na przyszły rok.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 61 w Warszawie za życzliwość i gościnę.

Fot. Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska

UROCZYSTOŚĆ NA CMENTARZU WOJENNYM W GRANICY

Tradycyjnie w połowie września Wójt Gminy Kampinos oraz Burmistrz Miasta i Gminy Błonie organizują uroczystości patriotyczne z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy nad Bzurą. W ostatnich latach brali w nich udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego, wśród nich członek Zarządu Oddziału Ochota Jacek Nowicki. 16 września 2017 roku do miejscowości Granica na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego wybrała się grupa uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Sękocinie. Wyjazd zorganizowała pani Regina Suwała, nauczycielka tej placówki i opiekunka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego zrzeszonego w Oddziale PTTK Ochota.

Z parkingu w Granicy nastąpił przemarsz na cmentarz wojenny w kształcie stylizowanego orła, na którym pochowano ok. 800 żołnierzy armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w walkach z Niemcami w dniach 16-18 września 1939 roku. Tu po powitaniu gości delegacje różnych organizacji składały wieńce przy Pomniku Pamięci Poległym. Nie zabrakło także wiązanki od młodych turystów z Sękocina. Msza święta, okolicznościowe przemówienia i występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gminy Kampinos stanowiły kolejne punkty programu.

Uczniowie z Sękocina znaleźli także czas na to, by zwiedzić ścieżkę dydaktyczną Kampinoskiego Parku Narodowego „Skrajem puszczy”. Obejrzeli m.in. skansen budownictwa puszczańskiego, pomnikowe dęby obok Muzeum Puszczy Kampinoskiej i interesujące wystawy.

Po zakończeniu uroczystości patriotycznych na polanie odbył się piknik. Można było się ogrzać przy ognisku, spożyć pyszną grochówkę i trochę poszaleć na placu zabaw.

Fot. Regina Suwała

50 LAT W PTTK

Są wśród nas ludzie związani z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym od „zawsze”. Taką Osobą jest Koleżanka Wiesława Berlińska. W kwietniu 2017 roku podczas spotkania w siedzibie Oddziału PTTK Ochota w Warszawie uroczyście wręczono Jej odznakę „50 lat w PTTK”.

Jubilatka podzieliła się z zebranymi własnymi wspomnieniami. Mówiła o początkach swojej działalności w Oddziale PTTK przy Zakładach Mechanicznych w Ursusie. Podziękowała prezes Marii Pilich za przyjęcie do Oddziału PTTK Ochota i otoczenie opieką ursuskich SKKT po przyłączeniu tego miasta do Warszawy.

Koleżanka Wiesława Berlińska była wielokrotnie wyróżniana przez władze samorządowe i PTTK. Za wieloletnią pracę z młodzieżą w 2011 roku została uhonorowana medalem Nauczyciel Kraju Ojczystego. Doskonale wywiązywała się z funkcji sekretarza Zarządu Oddziału. Zawsze uprzejma, służąca radą. Chętnie słuchamy Jej wyważonych opinii.

Dziękujemy Koleżance Wiesławie Berlińskiej za współpracę i życzymy wszelkiej pomyślności.

Fot. Małgorzata Grudzińska