(dla działaczy Oddziału PTTK Ochota)

WYCIECZKA – jesień 2015

3 października 2015 r. odbyła się kolejna wycieczka autokarowa dorosłych członków i sympatyków naszego Oddziału. Wzięło w niej udział 55 osób.
Pierwsza na trasie była Kiernozia, a w niej:
- kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty z cenną późnogotycką kamienną chrzcielnicą wewnątrz. Najważniejsza jednak jest dobudowana do kościoła krypta – miejsce spoczynku członków rodziny Łączyńskich, w tym słynnej Marii z Łączyńskich Walewskiej, której szczątki przeniesiono z Paryża;

- klasycystyczny pałac Łączyńskich z I połowy XIX w. oraz zabytkowy park, a w nim kopiec Tadeusza Kościuszki, który miał odwiedzać miejscowego starostę.

W Sannikach wycieczkowicze odwiedzili zrewitalizowany zespół parkowo-pałacowy im. Fryderyka Chopina. Chopin przebywał gościnnie w pałacu sannickim u rodziny Pruszaków w 1828 r. W parku znajdują się 2 pomniki kompozytora: dłuta Ludwiki Nitschowej z 1985 r. oraz nowszy przedstawiający Fryderyka przy fortepianie i kobietę zasłuchaną w jego grę. Pałac mieści Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, małe muzeum poświęcone kompozytorowi, dawnym właścicielom Sannik i miejscowej kulturze ludowej.

Kolejnym zwiedzanym obiektem był gotycki zamek w Oporowie, będący dziś muzeum wnętrz dworskich. Można było w nim zobaczyć obrazy, rzeźby i różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego z okresu od XVI w. do początków XX w.

Końcowym akcentem wycieczki była wizyta w Parku Jurajsko-Botanicznym w Kołacinku - podróż w czasie do ery panowania gigantycznych stworzeń, okazja poznania ich nazw i zwyczajów. Naturalnej wielkości postaci dinozaurów wkomponowane zostały w pięknie ukształtowany teren, jeden z gadów wynurzał się z wody. I można było kupić figurki dinozaurów w prezencie dla dzieci i wnuków!

Fot. Anna Kujawska, Iwona Liwanowska-Macios, Włodzimierz Tymowski, Danuta Wiśniewska