WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




Nasze imprezy
(dla działaczy Oddziału PTTK Ochota)


WIOSENNA WYCIECZKA DLA DOROSŁYCH

Kolejna wycieczka autokarowa dla dorosłych członków i sympatyków naszego Oddziału odbyła się 22 kwietnia 2017 r. Wzięło w niej udział 55 osób.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Mieści się ono w dawnej oficynie dworskiej, w której 5 maja 1846 r. przyszedł na świat przyszły Noblista.

W odrestaurowanych pomieszczeniach znajdują się eksponaty związane z życiem i twórczością Sienkiewicza. Są również rekwizyty i kostiumy wykorzystywane podczas adaptacji filmowych jego powieści.

Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, dyrektorowi muzeum p. Maciejowi Cybulskiemu, można było poznać wiele interesujących faktów i historii z życia pisarza, jego rodziny oraz przyjaciół. Siedzący w jednej z sal Henryk Sienkiewicz („jak żywy!”) nie chciał niestety rozmawiać z uczestnikami wycieczki, ale chętnie pozował do zdjęć.

Niedaleko była kolejna miejscowość - Wola Gułowska, a w niej Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września, którym opiekują się oo. karmelici. Budowę tego trójnawowego barokowego kościoła zaczęto w połowie XVII w., ale konsekracji dokonano dopiero w 1782 r. Wewnątrz, w głównym ołtarzu, znajduje się urokliwy, cudami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, koronowany w 1982 r.

Głowa Madonny jest lekko przechylona w stronę Jezuska, a usta kryją tajemniczy uśmiech. Dzieciątko o zadumanej twarzy przedstawiono w całej postaci, ubrane w żółtą szatkę, spod której wychodzą stopki. Syn wpatrzony jest w Matkę i prawą rękę ma uniesioną na znak błogosławieństwa.

Obraz, namalowany w XV w. przez nieznanego artystę na desce lipowej, ma wymiary 85×122 cm, Według tradycji został znaleziony w XVII wieku w pobliskiej wsi przez chłopa, który oddał go do kaplicy w Woli Gułowskiej.
W rocznicę bitwy, każdego roku, w  sanktuarium spotyka się grupa żyjących jeszcze "kleeberczyków".

Tuż obok sanktuarium stoi Dom Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, w którym mieści się Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, poświęcone  ostatniej bitwie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga. Od 3 do 5 października 1939 r. w rejonie Woli Gułowskiej żołnierze polscy toczyli zacięte walki stanowiące końcowy etap bitwy pod Kockiem. Bitwa ta kończyła krwawą, pięciotygodniową walkę w obronie Polski. Do niemieckiej niewoli, razem ze swoimi żołnierzami, dostał się gen. Kleeberg.
Muzeum gromadzi mundury, różnego typu broń i sprzęt umożliwiający łączność, dokumenty, zdjęcia, pamiątki osobiste żołnierzy, a także oporządzenia końskie m. in. siodła.

Na zakończenie zwiedzania można było zobaczyć znajdującą się na I piętrze Domu Kultury izbę regionalną z eksponatami etnograficznymi, galerię rzeźby ludowej i salę myśliwską.

Na końcu przyszła pora na Radzyń Podlaski. Tamtejszy zespół pałacowo- parkowy z XVIII w. wygrał w 2015 r. plebiscyt National Geographic na "7 nowych cudów Polski", więc wszyscy oczekiwali go z niecierpliwością. Pałac z zewnątrz robi wrażenie. Dawną rezydencję Potockich, zarówno korpus główny jak i oranżerię, zdobią cenne późnobarokowe rzeźby Jana Chryzostoma Redlera - jedyny tak kompletnie zachowany zespół rzeźbiarski tego XVIII-wiecznego artysty.

Dzięki radzyńskiej przewodniczce p. Annie Wasak i p. Robertowi Mazurkowi, wiceprezesowi miejskiego Oddziału PTTK udało się wejść do środka – widok był jednak smutny. W 2015 r. Skarb Państwa przekazał pałac na własność miastu Radzyń Podlaski. Potrzeba mnóstwo pracy i środków, aby obecnie pusty gmach odzyskał dawną i uzyskał nową świetność.

Piękny, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, jest późnorenesansowy kościół św. Trójcy. Wnętrze zdobią obrazy Józefa Buchbindera (1839-1909), urodzonego w Radzyniu, m. in. "Trójca Święta" (1892 r.) w ołtarzu głównym.

Dużą wartość artystyczną ma okazały XVII-wieczny „piętrowy” nagrobek Mniszchów (Mikołaja i jego żony Zofii) znajdujący się w bocznej kaplicy. U góry spoczywa rycerz w zbroi. Postać na dole to kobieta w stroju z epoki z atrybutami pobożności (różańcem i książką do nabożeństwa) oraz rękawiczkami – symbolem stanu szlacheckiego, czystości i godności. Oba posągi wyrzeźbione są z czerwonego marmuru.

Jest jeszcze jedna atrakcja Radzynia – Skwer Podróżników na Placu Wolności. Na każdej tabliczce widnieje niedźwiedzia łapa oraz imię i nazwisko sławnego podróżnika. W herbie miasta jest niedźwiedź, stąd pomysł na logo tych pamiątkowych tabliczek. Pierwszą odsłonił w 2015 r. kajakarz Aleksander Doba.

Fot. Ryszard Solecki, Danuta Wiśniewska