WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

ul. Częstochowska 11/15 02-344 Warszawa e-mail: poczta[at]ochota.pttk.pl
Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki

Kontakt24 godzinny zegar
12 godzinny zegar
Spotkania


GRATULACJE!

13 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie Zarządu Oddziału PTTK Ochota. Jego Gościem był pan Wojciech Wajda – jeden z dwójki opiekunów SKKT PTTK w Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej. Drugim jest pani Ewa Misztal. Obydwoje jesienią 2019 roku zostali uhonorowani Dyplomami Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego „za zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju turystyki”. Pani Ewa i pan Wojciech z powodzeniem propagują wśród wychowanków turystykę, w szczególności - górską. O wyprawach SKKT z Nowej Iwicznej można przeczytać tu >>.


Spotkanie stało się okazją do podziękowania panu Wojciechowi Wajdzie za pracę z młodzieżą. Prezes Oddziału Maria Pilich wręczyła dyplom od Marszałka oraz upominki od Zarządu Oddziału oraz przekazała na ręce pana Wojciecha dyplom i nagrody dla pani Ewy Misztal. Pan Wajda otrzymał także plakaty oraz foldery o PTTK i Górskiej Odznace Turystycznej.


Gratulujemy wyróżnienia Nauczycielom z Nowej Iwicznej. Życzymy wytrwałości w pracy z młodzieżą i wielu wspaniałych wędrówek.

Fot. Małgorzata Grudzińska

SZKOŁA PODSTAWOWA W SĘKOCINIE PO RAZ KOLEJNY LAUREATEM KONKURSU
MAZOWIECKA SZKOŁA AKTYWNA TURYSTYCZNIE

6 grudnia 2019 roku w auli Teatru Oratorium św. Jana Bosko przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie, którego organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowieckie Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Obecni byli: Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski, prezes MFO PTTK Natalia Wojtyra oraz członek Zarządu Głównego PTTK i Zarządu MFO Mieczysław Żochowski. Uroczystość prowadził Paweł Zań (ZG PTTK).


Od I edycji w konkursie bierze udział Szkoła Podstawowa im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie, w której działa SKKT zrzeszone w Oddziale PTTK Ochota. Uczniowie tej placówki pod opieką pani Reginy Suwały systematycznie i licznie uczestniczą w oddziałowych imprezach dla młodzieży szkolnej. W poprzednich edycjach szkoła z Sękocina była laureatem raz złotej oraz dwukrotnie brązowej tarczy.

Tym razem uhonorowana została tytułem SREBRNEJ MAZOWIECKIEJ SZKOŁY AKTYWNEJ TURYSTYCZNIE 2019.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

/Do konkursu zgłoszono 27 placówek z terenu województwa mazowieckiego, najwięcej, bo aż 20, w kategorii szkół podstawowych./

Uroczystość uświetnił swoim udziałem znany raper Wujek Samo Zło. Jego występ połączony był z aktywnym udziałem młodzieży i nauczycieli na scenie.

Zainteresowanych szczegółowymi wynikami konkursu w poszczególnych kategoriach odsyłamy do protokołu na stronie:
http://www.mfo.pttk.pl/aktualnosci/konkursy/szkola-aktywna-turystycznie/item/86-protokol- z-posiedzenia-komisji-iv-edycji-konkursu-mazowiecka-szkola-aktywna-turystycznie-2019

Fot. otrymane od p. Reginy Suwały

50 LAT W PTTK – GRATULACJE!

Ten piękny jubileusz przynależności do Towarzystwa obchodzi Koleżanka Ewa Polańska. Jest instruktorem krajoznawstwa i przyrody, przodownikiem turystyki pieszej i górskiej, za wieloletnią pracę z młodzieżą została w 2013 r. uhonorowana zaszczytnym tytułem "Nauczyciel Kraju Ojczystego".

Do PTTK wstąpiła w 1968 roku. Początkowo należała do Oddziału PTTK "Ursus", potem do Oddziału Wrocławskiego. Od 1975 r. jest członkiem naszego Oddziału i przez 11 lat była jego wiceprezesem. Aktualnie w Oddziale PTTK Ochota pełni funkcję członka Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej.


fot. ze strony www.facebook.com/KoronaGorPolski/

Koleżanka Ewa Polańska od lat młodzieńczych jest zafascynowana górami, które zdążyła zdeptać dość dokładnie. W 1997 roku (pierwszym jego istnienia) przystąpiła do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W 2003 r. zakończyła „kolekcjonowanie” najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce (nr 115 na oficjalnej liście).fot. ze strony https://kgp.info.pl/

23 listopada 2019 r. w siedzibie Zarządu Głównego PTTK odbyło się XL Międzywyprawowe Posiedzenie Loży Zdobywców Korony Gór Polski. Spotkanie to stało się okazją do wręczenia Koleżance Ewie przez prezes Oddziału PTTK Ochota Marię Pilich kolejnych wspaniałych wyróżnień.


Ewa Polańska otrzymała odznakę „50 lat w PTTK” oraz Odznakę Krajoznawczą Polski w stopniu złotym z szafirem (nr 109). OKP w stopniu złotym z szafirem oznacza, że Koleżanka Ewa zwiedziła (i to udokumentowała) wszystkie obiekty krajoznawcze wpisane do Kanonu Krajoznawczego Polski. Jest ich ponad 650! Serdecznie gratulujemy!Ewa Polańska to także zamiłowany fotografik, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, posiadaczka ogromnej liczby fotografii przyrodniczych i krajoznawczych. Od 2004 r. prezentuje sukcesywnie swoje prace.

Drogiej Koleżance życzymy wszelkiej pomyślności i zadowolenia z rozwijania Swoich licznych pasji: krajoznawczych, fotograficznych, przyrodniczych i artystycznych (o Jej sukcesach w dziedzinie rękodzieła artystycznego można przeczytać w zakładce Wystawy). Życzymy wielu jeszcze osiągnięć, dyplomów, odznaczeń …

Fot. Małgorzata Grudzińska

Spotkanie z władzami dzielnicy

Z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Edukacji Narodowej 16 października 2019 roku wyróżniający się działacze Oddziału PTTK Ochota zostali zaproszeni do małej sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Ochota. Władze dzielnicowe reprezentowały: Zastępca Burmistrza Ewa Kacprzak-Szymańska i kierownik Zespołu Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Ochota Joanna Pawłowska-Koper, obecny był także Dziekan Kręgu Seniorów PTTK Andrzej Gordon, były prezes ZG PTTK.

Prezes Maria Pilich podsumowała działalność Oddziału w roku 2019. Krótko omówiła wszystkie imprezy dla młodzieży (w planie jest jeszcze jedna) i dorosłych (głównie seniorów), szczególnie zwracając uwagę na te, które odbyły się na terenie Dzielnicy Ochota. Żadna z imprez nie miała charakteru komercyjnego. Godne podkreślenia jest to, że wszelka działalność prowadzona była wyłącznie siłami społecznymi.

Prezes gorąco podziękowała przedstawicielom władz Dzielnicy Ochota za udzielane wsparcie, np. poprzez przekazywanie drobnych upominków na nagrody dla młodych turystów.

W dyskusji mówiono o dużym wkładzie Oddziału w obchody stulecia odzyskania niepodległości Polski. Podkreślono związek patrona Wawrzyńca Żuławskiego z Ochotą. Rozmawiano także o formach przyszłej współpracy.

Następnie zostały wręczone przyznane przez Zarząd Dzielnicy dyplomy oraz książki. Otrzymali je: Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska, Tomasz Grudziński, Maria Pilich, Romualda Turek i Włodzimierz Tymowski.Przedstawiciel władz PTTK Andrzej Gordon w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie pracy Towarzystwa wśród młodego pokolenia. Za taką działalność przyznano wyróżnienia nauczycielkom aktywnie uczestniczącym z podopiecznymi w imprezach Oddziału PTTK Ochota. Odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży” w stopniu srebrnym odebrała Wiesława Godlewska (uczestniczy ze swoimi uczniami Szkoły Podstawowej nr 61 we wszystkich imprezach Oddziału!), natomiast w stopniu brązowym: Regina Suwała i Agnieszka Mazur. Im także wręczono książki.Z kolei prezes Maria Pilich wręczyła nagrody książkowe i dyplomy Zarządu Oddziału Wiesławowi Bratkowskiemu i Sebastianowi Kozłowskiemu.Sympatyczną niespodziankę sprawiły prezes Marii Pilich i wiceprezes Małgorzacie Grudzińskiej wyróżnione nauczycielki. W podziękowaniu za organizację i prowadzenie imprez dla młodzieży szkolnej wręczyły im bukiety kwiatów.Na zakończenie przedstawiciele Zarządu Oddziału podziękowali władzom Dzielnicy Ochota za zaproszenie i docenienie działalności turystyczno-krajoznawczej.


Miła atmosfera, swobodna, szczera i serdeczna rozmowa cechowały tegoroczne spotkanie. Ostatnim jego akcentem były pamiątkowe zdjęcia.


Na zdjęciach brak Zastępcy Burmistrza Marii Środoń, która z powodu ważnych obowiązków służbowych mogła przyjść tylko na krótko pod koniec spotkania.

Fot. Małgorzata Grudzińska i inni z zebranych, Urząd Dzielnicy Warszawa Ochota

II Wojewódzki Zlot Młodzieży PTTK „Poznaj rzeki Mazowsza”


20 września 2019 roku odbył się II Wojewódzki Zlot Młodzieży PTTK zorganizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Główne cele Zlotu to: kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży szkolnej - uczczenie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, poznanie rzek oraz historii i tradycji Mazowsza, popularyzacja turystyki.

W Zlocie wzięło udział 350 osób z 26 szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych z terenu województwa mazowieckiego. Oddział PTTK Ochota reprezentowany był przez grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 61 w Warszawie.

Uczestnicy odbyli wycieczki autokarowe. Odwiedzili Sochaczew nad Bzurą, Wyszogród nad Wisłą oraz Tułowice nad kanałem Łasica.

W Sochaczewie zwiedzili: pomnik poświęcony żołnierzom poległym w 1939 r., park im. F. Chopina, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ruiny średniowiecznego zamku oraz Ogród Różańcowy.

W Wyszogrodzie z punktu widokowego na Górze Zamkowej podziwiali piękny widok na królową polskich rzek i Puszczę Kampinoską (kiedyś znajdował się tu najdłuższy drewniany most w Europie). Obejrzeli także ekspozycje w Muzeum Wisły.

W Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego nastąpiło spotkanie wszystkich uczestników. Był czas na posiłek i odpoczynek.Każda z placówek otrzymała dyplom oraz kilka książek o Mazowszu i turystyce.


Fot. Wiesława Godlewska

XI SEJMIK KRAJOZNAWCZY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

30 marca 2019 roku w Kozienicach odbył się XI Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego organizowany przez Oddział PTTK w Kozienicach, Urząd Miejski w Kozienicach oraz Mazowieckie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa. To spotkanie instruktorów krajoznawstwa województwa mazowieckiego oraz krajoznawców i sympatyków z innych województw miało na celu wymianę doświadczeń i integrację wszystkich środowisk krajoznawczych oraz popularyzację walorów turystycznych Ziemi Kozienickiej. Oddział PTTK Ochota był reprezentowany przez kol. wiceprezes Małgorzatę Grudzińską.

Gośćmi Sejmiku byli przedstawiciele samorządów różnych szczebli i instytucji wspierających działalność turystyczną na Ziemi Kozienickiej oraz członkowie władz Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.

W części terenowej zwiedzano miasto.


Druga część Sejmiku miała charakter wykładowy. Uczestnicy wysłuchali i obejrzeli kilka ciekawych prezentacji głównie o Ziemi Kozienickiej, ale i o Puszczy Kampinoskiej.

Fot. Małgorzata Grudzińska


WITAMY KLUB WŁÓCZYKIJE W ODDZIALE PTTK OCHOTA

Z przyjemnością informujemy, że w Oddziale PTTK Ochota działa nowy klub. Zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych związanych ze środowiskiem Szkoły Podstawowej nr 357 w Warszawie. Są to „Włóczykije”.

24 marca 2019 r. na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Klub „Włóczykije” zorganizował grę terenową i ognisko. Na imprezę tę zostali zaproszeni członkowie Zarządu Oddziału PTTK Ochota. Skarbnik Oddziału Włodzimierz Tymowski uroczyście wręczył młodym i starszym turystom legitymacje Towarzystwa oraz drobne upominki.

Życzymy zadowolenia z uprawiania turystyki i krajoznawstwa. Do zobaczenia na szlakach!

Fot. Małgorzata Grudzińska