WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA






Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki


Z historii Oddziału PTTK Ochota






24 godzinny zegar
12 godzinny zegar




SPACER WARSZAWSKI

27 października 2012 roku odbył się Spacer Warszawski Zwiedzamy sanktuarium św. Andrzeja Boboli. O historii świątyni przy ulicy Rakowieckiej, jej patronie i wyposażeniu po raz drugi w tym roku opowiadał młodym krajoznawcom pan Andrzej Łyziak – na życzenie tych, którzy nie mogli wziąć udziału w wycieczce wiosennej. Mimo nagłego ataku zimy w spacerze uczestniczyła spora grupa uczniów ze szkół podstawowych: w Raszynie oraz nr 1, 61 i 227 w Warszawie.

Najważniejsze obiekty w świątyni (na podstawie artykułów zamieszczonych na stronie internetowej sanktuarium):

  • spoczywające w srebrnej trumnie ciało świętego Męczennika, niezatarty ślad wojen kozackich w XVII w. na wschodnich terenach Polski. Odwiedziny tego miejsca są okazją do zadumy nad dziejami św. Andrzeja Boboli i Polski;
  • obraz św. Andrzeja, stojącego ze związanymi rękami na tle ukrzyżowanego Chrystusa widoczny po lewej stronie, namalowany przez Henryka Musiałowicza w latach pięćdziesiątych XX wieku;
  • witraże - główny element wystroju kościoła, nadające wnętrzu niepowtarzalny charakter. Wykonane w latach 1984 – 1991 z bardzo kosztownych, najlepszych w Europie szkieł uderzają bogactwem kolorów, intensywnością barwy, zdumiewają ogromem. Cztery podobne do kolosalnych tkanin mają po 13 m wysokości i około 80 m2 powierzchni, a wąskie okna przypominające pasy słuckie 9 m wysokości;
  • muzeum zadedykowane świętemu Andrzejowi Boboli. Gromadzi eksponaty związane z życiem, kultem świętego i jego relikwiami oraz z historią Narodowego Sanktuarium św. A. Boboli;
  • obraz Matki Bożej Częstochowskiej z Oflagu w Sanbostel k. Hamburga wyeksponowany w dolnym kościele na bocznej ścianie. W obozie przebywało ponad 30000 jeńców różnych narodowości, w tym kilka tysięcy żołnierzy polskich jeńców z 1939 r., a później z Powstania Warszawskiego. Obraz namalował jeden z polskich podoficerów;
  • obraz Zwycięskiej Królowej Różańca z Kozielska znajdujący się w marmurowej kaplicy, za wielkim ołtarzem. Powstał w sowieckim obozie w Kozielsku w głębokiej konspiracji na desce lipowej, a namalował go Michał Siemiradzki, bratanek znanego malarza Henryka Siemiradzkiego;
  • kaplica - krypta męczenników w przyległym do bryły kościoła domu zakonnym. Tu w drugim dniu Powstania Warszawskiego Niemcy w jednym z pomieszczeń w suterenie zamordowali 15 jezuitów oraz ponad 20 osób świeckich, które schroniły się na terenie klasztoru. Szczątki ofiar zbrodni pochowano pod posadzką, a pomieszczenie zamieniono na kaplicę.
  • Fot: Wiesława Godlewska

    Wycieczka autokarowa do Kołacinka

    13 X 2012 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Kołacinka (woj. łódzkie) dla uczniów klas III-IV ochockich szkół podstawowych nr nr 23, 61, 97, 152 i 175) zorganizowana przez Oddział PTTK Ochota na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ochota M. St. Warszawy.
    Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Dinopark Kołacinek. Była to podróż w czasie do okresu panowania gigantycznych stworzeń, okazja poznania ich nazw i zwyczajów - nauka połączona z zabawą.
    Odbył się spacer ścieżką edukacyjną z figurami dinozaurów wkomponowanymi w pięknie ukształtowany teren (jeden dinozaur wynurzał się z wody!) oraz zwiedzanie niewielkiego muzeum geologicznego ze skamieniałościami.
    Bardzo podobało się robienie dinozaurów z balonów (swoje prace dzieci zabrały do domu). Były też: pobyt na placach zabaw, odkopywanie „szkieletu” ogromnego gada spod warstwy piasku, pamiątkowe zdjęcia m. in. ... w paszczy dinozaura oraz poczęstunek - kotleciki drobiowe z nieodłącznymi frytkami.
    W drodze powrotnej – w autokarze - odbył się konkurs (z licznymi nagrodami!) z wiedzy zdobytej podczas wycieczki. Pytania dotyczyły głównie Dinoparku i dinozaurów, ale także np. autostrady A2. Ponadto losowano drobne upominki (każdy los był wygrany!). Dodatkowe upominki otrzymała trójka najmłodszych uczestników wycieczki.
    Organizatorem wycieczki była Maria Pilich - prezes Oddziału PTTK Ochota. Ponadto z ramienia Oddziału opiekę nad uczestnikami sprawowali absolwent i uczeń ochockiej „Kolejówki”.
    Fot: Wiesława Godlewska, Artur Włodarczyk


    SPACER WARSZAWSKI

    W sobotę, 6 października 2012 roku odbył się kolejny Spacer Warszawski. Tym razem jego tematem były Pałace Krakowskiego Przedmieścia. Mimo niezbyt sprzyjającej aury przed pałacem Staszica stawiło się aż 58 osób! Byli to uczniowie z sześciu placówek: stołecznych szkół podstawowych nr 61, nr 310 i gimnazjum nr 14 oraz szkół podstawowych w Raszynie, w Sękocinie i nr 2 w Józefowie. Towarzyszyła im grupa opiekunów: nauczycieli i rodziców. Spacer prowadziła przewodniczka warszawska, pani Danuta Pełszyńska.
    Zgodnie z tematem trasa nie była długa, ale obfitowała w wiele interesujących obiektów i ciekawych wiadomości na ich temat. Wśród oglądanych pięknych budowli były zarówno pałace wznoszone między dziedzińcem a ogrodem, jak i przyuliczne. Większość z nich pochodzi z XVII i XVIII wieku. Oczywiście Krakowskie Przedmieście to także wspaniałe pomniki, kościoły i niepowtarzalna atmosfera tej reprezentacyjnej ulicy Warszawy. Spacer zakończył krótki konkurs krajoznawczy.
    fot. M. Grudzińska


    SPACER WARSZAWSKI

    W sobotę, 29 września 2012 roku odbył się Spacer Warszawski Zielona Warszawa - parki przypałacowe: Park Krasińskich i Ogród Saski. Wzięło w nim udział blisko 50 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych: nr 61 i nr 1 w Warszawie, w Raszynie i nr 2 w Józefowie oraz ich opiekunowie.
    Uczestnicy przeszli trasę: plac Krasińskich – Park Krasińskich – ul. Bohaterów Getta – ul. Bielańska – ul. Wierzbowa – plac Piłsudskiego – Ogród Saski. Oprócz pięknych, zielonych enklaw stolicy będących tematem wycieczki młodzi krajoznawcy mieli okazję obejrzeć zabytkowe budowle oraz pomniki i miejsca pamięci. Prowadząca spacer przewodniczka warszawska, pani Iwona Gąsiorek ciekawie opowiadała o każdym z obiektów.
    Spacer tradycyjnie zakończono konkursem krajoznawczym. Wszyscy, którzy udzielili dobrych odpowiedzi na pytania pani przewodniczki, otrzymali drobne nagrody.

    Fot. W. Godlewska, A. Włodarczyk

    RAJD OCHOTY

    22 września 2012 roku odbył się tradycyjny, jesienny Rajd Ochoty dla młodzieży szkolnej. Jego trasa prowadziła przez Lasy Młochowskie.


    Uczestnicy mieli okazję poznać kilka obiektów znajdujących się na szlaku turystyczno - kulturowym Przygoda z historią oraz bogactwem przyrody Gminy Nadarzyn. Były to dwa rezerwaty przyrody: Młochowski Grąd i Młochowski Łęg, dwa zbiorowe pomniki przyrody: grupa modrzewi i zabytkowa aleja lipowa, trzy przystanki ścieżki edukacyjno – ekologicznej oraz zespół pałacowo – parkowy w Młochowie.

    W rajdzie wzięli udział uczniowie z pięciu placówek: szkół podstawowych - nr 61 i nr 1 w Warszawie, w Sękocinie, w Nowym Dworze (powiat skierniewicki) oraz z Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. Cieszy to, że oprócz nauczycieli towarzyszyła im dość duża grupa rodziców. Mimo chłodu i momentami dokuczliwego deszczu turyści nie tracili dobrego humoru.

    Rajd zakończył konkurs krajoznawczy. Zadaniem drużyn było ułożenie wylosowanego puzzla, odgadnięcie, który z poznanych obiektów przedstawia oraz udzielenie odpowiedzi na związane z tym miejscem pytania.

    Kierownikiem rajdu była kol. Małgorzata Grudzińska
    Fot. Małgorzata Grudzińska, Regina Suwała


    SPACER WARSZAWSKI

    Tematem spaceru 26 maja 2012 roku były Ogrody wilanowskie. W wycieczce uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Sękocinie i Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. Podziwiano piękne budowle, posągi, fontanny, pomnikowe drzewa i … malutkie kaczuszki.


    fot. Małgorzata Grudzińska

    W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka, dla uczczenia Starego Doktora, jego współpracowników i wychowanków, 19 maja 2012 odbył się XXVIII rajd pieszy BLISKIE SERCU Śladami Janusza Korczaka po Warszawie. Wzięło w nim udział ponad 130 osób.





    11 drużyn rajdowych reprezentowało 8 placówek oświatowych. Były to szkoły podstawowe: nr 10, 61, 97 i 227 w Warszawie oraz w Raszynie i Sękocinie, Gimnazjum w Nadarzynie i Zespół Szkół Publicznych w Lesznowoli. Uczestnicy wykonywali zadania, odwiedzając miejsca związane z życiem i działalnością wybitnego pedagoga, lekarza i pisarza. Na trasie znalazły się: szpital przy Śliskiej, dawny Dom Sierot przy Jaktorowskiej oraz obiekty upamiętniające los Żydów w Getcie Warszawskim podczas II wojny światowej, w tym zachowane fragmenty murów.


    Następnie wszyscy spotkali się przy pomniku Janusza Korczaka znajdującym się w miejscu, z którego dzieci i wychowawcy z Domu Sierot w sierpniu 1942 roku wyruszyli w Ostatni Marsz. Tu uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki i wzięli udział w konkursie dotyczącym podstawowych faktów z życia i działalności Korczaka, jego twórczości literackiej dla dzieci oraz obiektów z trasy.



    Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem i minucie ciszy cała grupa wyruszyła w kierunku ulicy Stawki. Na trasie zatrzymywano się przed obiektami związanymi z Korczakiem: tablicą przy ul. Nowolipki i kamieniem na Trakcie Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów.

    W pobliżu pomnika – muru na Umschlagplatz podsumowano przebieg rajdu. Kierownik rajdu, kol. Małgorzata Grudzińska wręczyła dyplomy i płyty z materiałami krajoznawczymi dla szkół oraz pamiątkowe książki, a dla najaktywniejszych – książeczki Warszawskiej Odznaki Krajoznawczej. Uczestnicy wysłuchali informacji o tragicznej historii tego miejsca i symbolicznym znaczeniu poszczególnych elementów pomnika.



    Rajd zakończyło zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i oddanie hołdu pomordowanym.

    fot.: Wiesława Godlewska, Małgorzata Grudzińska, Regina Suwała, Krzysztof Wach


    SPACER WARSZAWSKI

    21 kwietnia 2012 roku odbył się spacer Zwiedzamy sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 61 w Warszawie. Wycieczka pozostawiła niezapomniane wrażenia, można było obejrzeć niedostępne na co dzień zakątki świątyni, nawet wnętrze organów!


    fot. Małgorzata Grudzińska

    WIOSENNY SEZON TURYSTYCZNY ROZPOCZĘTY!

    31 marca 2012 r. odbył się Spacer Podwarszawski Przyroda i zabytki Pruszkowa i okolic. Mimo niesprzyjającej pogody na wycieczkę przyjechali uczniowie z trzech szkół podstawowych: nr 61 w Warszawie, nr 2 w Józefowie k/Otwocka oraz w Lesznowoli. Uczestnicy widzieli m.in.: zabytkowe pałacyki Sokoła i Potulickich, park Potulickich ze stawami, mostkami, wysepką i miejscem pamięci narodowej oraz zespół zabudowań Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach z otaczającym go parkiem, a w nim kościół (dawną cerkiew) i cmentarz wojenny.


    fot. Anna Kacprzak, Małgorzata Grudzińska



    Nasze imprezy w roku 2011

    Nasze imprezy w roku 2010

    Nasze imprezy w roku 2009