POLSKA
w moim obiektywie

Wstęp
Turystyka piesza
Turystyka górska
Korona Gór Polski
Krajoznawstwo(galeria)
Przyroda w obiektywie
Publikacje, wystawy.
Linki
Kontakt
Ambony


Ambona w Radomiu Od kiedy zaczęłam poznawać historię sztuki najbardziej fascynowała mnie historia architektury. Zachwycałam się niesamowitymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi starych budowli,wystrojem wnętrz kościelnych, czy dekoracją wnętrz pałacowych. Czasem robiłam szkice ciekawych rozwiązań. Fotografując obiekty krajoznawcze, moją uwagę przykuwały detale wnętrz kościelnych. Różnorodność tych form, jakie możemy zobaczyć w naszych obiektach sakralnych sprawiła, iż powstała pokaźna kolekcja tych pieknych, zróżnicowanych ambon, sklepień, konfesjonałów, detali ołtarzy czy prospektów organowych. Wybrałam te najciekawsze i tak powstała wystawa. Długo szukałam odpowiedniego miejsca na jej ekspozycję.


28 lutego 2004 wystawa zatytułowana "Polskie Ambony" ujrzała światło dzienne w Galerii TEKA przy parafii św. Tomasza Apostoła na warszawskim Ursynowie, gdzie można ją było oglądać przez miesiąc.
20 dużych fotogramów z ambonami uzupełnia 40 nieco mniejszych zdjęć z gotyckimi sklepieniami, renesansowymi polichromiami, czy barokowymi konfesjonałami. Na zdjęciach ambon króluje barok, bo detale wnętrz z tamtego okresu cechuje największa różnorodność, bogactwo form i technik zdobniczych. Są wykonane z drewna lub marmuru, w kolorze naturalnego surowca lub polichromowane, złocone lub czarne. Właśnie to bogactwo fotm chciałam pokazać zwiedzającym. Z wypowiedzi osób oglądających ekspozycję wynika, iż mi się to udało. Niektórzy są wręcz zaskoczeni, że w Polsce można zobaczyć takie wspaniałości.


W maju i czerwcu 2004 znalazła swoje miejsce w kameralnym pomieszczeniu osiedlowego Klubu "As" na Powiślu. Mogli ją oglądać wszyscy uczestnicy klubowych spotkań.


W swoich krajoznawczych wędrówkach trafiłam do Opatowa. Tam odwiedzając trasę podziemną prowadzącą piwnicami starych kamienic tego szacownego grodu, powiedziałam o posiadanej kolekcji przedstawicielom tamtejszego Oddziału PTTK, którzy są gospodarzami tego obiektu. Po miesiącu otrzymałam propozycję wyeksponowanie zbioru w sali wystawowej mieszczącej się w pierwszym pomieszczeniu podziemnej trasy .
Od 25. września 2004 do 17 kwietnia 2005 oglądali go wszyscy wchodzący do podziemnej trasy.


W dniu 16. grudnia 2006 na zaproszenie wójta gminy Gostynin wystawa była jedną z atrakcji świątecznego spotkania radnych gminy z jej władzami oraz innymi zaproszonymi gośćmi. Impreza odbywała sie w zabytkowym budynku pałacu w Lucieniu, gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa i to właśnie jej uczniowie mieli okazję oglądania niecodziennego zbioru tych ambon przez następne kilka dni.