WITAMY NA STRONIE PTTK OCHOTA


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział Ochota im. W. Żuławskiego

ul. Częstochowska 11/15 02-344 Warszawa tel. 781-984-281 e-mail: poczta[at]ochota.pttk.pl
Strona główna
Wstęp
Zarząd
Siedziba
Turystyka piesza
Turystyka górska
Krajoznawstwo
Kalendarz imprez
Konkursy, spotkania, wystawy
Nasze imprezy
Realizacja zadań ZG PTTK
Pisali o nas
Linki

Kontakt24 godzinny zegar
12 godzinny zegar
Spotkania


UROCZYSTOŚĆ NA CMENTARZU WOJENNYM W GRANICY

Tradycyjnie w połowie września Wójt Gminy Kampinos oraz Burmistrz Miasta i Gminy Błonie organizują uroczystości patriotyczne z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy nad Bzurą. W ostatnich latach brali w nich udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego, wśród nich członek Zarządu Oddziału Ochota Jacek Nowicki. 16 września 2017 roku do miejscowości Granica na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego wybrała się grupa uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Sękocinie. Wyjazd zorganizowała pani Regina Suwała, nauczycielka tej placówki i opiekunka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego zrzeszonego w Oddziale PTTK Ochota.

Z parkingu w Granicy nastąpił przemarsz na cmentarz wojenny w kształcie stylizowanego orła, na którym pochowano ok. 800 żołnierzy armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w walkach z Niemcami w dniach 16-18 września 1939 roku. Tu po powitaniu gości delegacje różnych organizacji składały wieńce przy Pomniku Pamięci Poległym. Nie zabrakło także wiązanki od młodych turystów z Sękocina. Msza święta, okolicznościowe przemówienia i występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gminy Kampinos stanowiły kolejne punkty programu.

Uczniowie z Sękocina znaleźli także czas na to, by zwiedzić ścieżkę dydaktyczną Kampinoskiego Parku Narodowego „Skrajem puszczy”. Obejrzeli m.in. skansen budownictwa puszczańskiego, pomnikowe dęby obok Muzeum Puszczy Kampinoskiej i interesujące wystawy.

Po zakończeniu uroczystości patriotycznych na polanie odbył się piknik. Można było się ogrzać przy ognisku, spożyć pyszną grochówkę i trochę poszaleć na placu zabaw.

Fot. Regina Suwała

50 LAT W PTTK

Są wśród nas ludzie związani z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym od „zawsze”. Taką Osobą jest Koleżanka Wiesława Berlińska. W kwietniu 2017 roku podczas spotkania w siedzibie Oddziału PTTK Ochota w Warszawie uroczyście wręczono Jej odznakę „50 lat w PTTK”.

Jubilatka podzieliła się z zebranymi własnymi wspomnieniami. Mówiła o początkach swojej działalności w Oddziale PTTK przy Zakładach Mechanicznych w Ursusie. Podziękowała prezes Marii Pilich za przyjęcie do Oddziału PTTK Ochota i otoczenie opieką ursuskich SKKT po przyłączeniu tego miasta do Warszawy.

Koleżanka Wiesława Berlińska była wielokrotnie wyróżniana przez władze samorządowe i PTTK. Za wieloletnią pracę z młodzieżą w 2011 roku została uhonorowana medalem Nauczyciel Kraju Ojczystego. Doskonale wywiązywała się z funkcji sekretarza Zarządu Oddziału. Zawsze uprzejma, służąca radą. Chętnie słuchamy Jej wyważonych opinii.

Dziękujemy Koleżance Wiesławie Berlińskiej za współpracę i życzymy wszelkiej pomyślności.

Fot. Małgorzata Grudzińska


Archiwalne: