POŻEGNALIŚMY KOLEŻANKĘ WIESŁAWĘ BERLIŃSKĄ

Fot. M. Grudzińska

Z wielkim smutkiem informujemy, że 21 września 2020 r. w kościele Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie-Ursusie, a następnie na cmentarzu na Solipsach (ul. Ryżowa) pożegnaliśmy zmarłą 15 września Naszą Wieloletnią Koleżankę Wiesławę Berlińską.

Wiesława Berlińska aktywnie działała w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym ponad 50 lat. Zawsze uprzejma, służąca radą. Chętnie słuchaliśmy Jej wyważonych opinii. Będzie nam Jej brakowało.

Różnie wspominamy Zmarłych. Tak też pewnie będzie z Panią Wiesławą Berlińską. Inaczej zapamiętali Ją uczniowie i wychowankowie, którym ukazywała piękno języka ojczystego oraz najważniejsze wartości w życiu, jeszcze inaczej nauczyciele, których była koleżanką, a następnie - jako wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Warszawie - przełożoną. W oczach Bliskich pozostał jeszcze inny obraz.

My, koleżanki i koledzy – działacze Oddziału PTTK Ochota w Warszawie, będziemy myśleć o Śp. Wiesławie Berlińskiej jako o Osobie aktywnej, odpowiedzialnej, obowiązkowej, kulturalnej i wyjątkowo życzliwej.

Była założycielem, a w latach 1981-96 opiekunem jednego z najlepszych w Oddziale SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej nr 4 w Warszawie. Jej różnorodna działalność spowodowała ogromny wzrost zainteresowania uczniów, rodziców i nauczycieli krajoznawstwem i turystyką. Podopieczni Pani Wiesławy Berlińskiej zawsze wyróżniali się podczas imprez dobrym przygotowaniem turystycznym i obszerną wiedzą. Wielu z nich zdobywało odznaki turystyczne i krajoznawcze, także podczas obozów wędrownych, które prowadziła dla uczniów. Jako Dyrektor Szkoły dbała o to, by zagadnienia związane z turystyką i krajoznawstwem były stałymi punktami programów wychowawczych placówki.

W latach 1989 – 2011 zorganizowała i poprowadziła ponad 50 imprez dzielnicowych dla dzieci i młodzieży pod wspólną nazwą „Spacery Warszawskie” i „Spacery Podwarszawskie”.

Spacer Warszawski „Park Skaryszewski i Kamionek” 2007

Spacer Podwarszawski „Pęcice” 2008 (z kol. Teresą Jeżewską-Piegat)
Fot. M. Grudzińska

Pani Wiesława Berlińska pełniła również wiele funkcji w strukturach Oddziału PTTK Ochota, m.in. przewodniczącej Komisji Młodzieżowej, członka Zarządu, wiceprezesa oraz sekretarza (do 2017 roku). Pracowała jako juror przy ponad dwudziestu konkursach plastycznych o tematyce krajoznawczej organizowanych przez Oddział.

Stara Dąbrowa 2007 – spotkanie przedstawicieli mazowieckich oddziałów PTTK w setną rocznicę pierwszej zbiorowej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (z kol. Prezes Marią Pilich i kol. wiceprezes Małgorzatą Grudzińską. Fot. Anna Kacprzak)

24 maja 2013, XI Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału - w Prezydium Zjazdu (z kol. Alicją Serzysko i kol. Marią Pilich. Fot. Krzysztof Głażewski)

Wzorowa praca Pani Wiesławy Berlińskiej została doceniona przez władze państwowe, resortowe i samorządowe. Otrzymała odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz kilka listów gratulacyjnych Marszałka Województwa Mazowieckiego i Dyplomów Burmistrza Dzielnicy Ochota.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wyróżniło Wiesławę Berlińską Złotą Honorową Odznaką PTTK, odznakami „Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży” w stopniu złotym i „50 lat w PTTK” oraz tytułem i medalem „Nauczyciel Kraju Ojczystego” (w pierwszym roku ich przyznawania).

Warszawa, gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej, 20 września 2011 (Fot. Andrzej Wielocha)

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o stracie tak Dobrej i Pracowitej Osoby.

Żegnaj, Wiesiu! Będziemy za Tobą tęsknić.

OTRZYMALIŚMY PODZIĘKOWANIE

27 stycznia 2020 roku w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Ochota odbyło się spotkanie uczestników "XVII Pikniku Integracyjnego - Szczęśliwice 2019 r.” z Zarządem Dzielnicy i koordynatorami imprezy. Oddział PTTK reprezentowały: prezes Maria Pilich i wiceprezes Małgorzata Grudzińska.

Pani Burmistrz Dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz złożyła serdeczne podziękowania podmiotom zaangażowanym w organizację pikniku. Doceniono także udział Oddziału PTTK Ochota.

Oto podziękowanie, które otrzymał Oddział PTTK Ochota.

Podczas spotkania przedstawiciele różnych organizacji i instytucji mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami z przebiegu imprezy w Parku Szczęśliwickim i porozmawiać o planach związanych z kolejnym piknikiem.

Fot. Wiesław Piasecki – ze strony https://www.facebook.com/pg/wsakrokusWarszawa/posts/

Archiwalne: